درمان زخم دیابتی

درمان زخم دیابتی

یکی از شایع ترین دلایل مراجعه بیماران به کلینیک های زخم ، درمان زخم دیابتی می باشد که به طور عمده در اندام تحتانی و ناحیه پا ها ایجاد می شود .

درمان زخم دیابتی

درمان زخم دیابتی

دلایل ایجاد زخم در بیماران دیابتی

بیماری دیابتی یکی از بیماری های ناتوان کننده می باشد که می تواند عوارض جدی برای سایر اندام ها ایجاد نماید ، یکی از این مشکلات زخم هایی می باشد که در این بیماران ایجاد می شود . به طور خلاصه در بیمار دیابتی دو دلیل برای ابتلا به زخم در ناحیه پا وجود دارد که عبارتند از :

  1. نرسیدن خون به اندام تحتانی به دلیل تنگ شدن شریان های این اندام می باشد ، که خود عارضه ای از بالا بودن طولانی مدت قند خون می باشد . این عارضه اگر در عروق قلبی پیش بیاید ، منجر به سکته قلبی می شود و اگر در مغز ایجاد شود منجر به سکته مغزی می شود .
  2. دلیل دوم ابتلا به زخم در بیاران دیابتی اختلال عملکرد عصب های پا است . در قسمت حسی موجب می شود که بیمار حس درد نداشته باشد و در نتیجه آسیب ها ، زخم ها و التهاب هایی که در حالت عادی باید دردناک باشد ، برای این افراد هشداری ایجاد نمی کند و گاه ممکن است حتی شکستگی استخوان پا بدون درد ایجاد شود . همچنین اختلال عملکرد قسمت های حرکتی عصب های پا در اندام تحتانی منجر به عملکرد نامناسب عضلات در پا می شود ، مخصوصا عضله های بین استخوانی که حرکت و عملکرد طبیعی انگشت های پا و قوس پا را بر عهده دارند . هنگامی که این قسمت ها مختل می شوند ، شکل پا تغییر می کند و قوس آن از حالت نرمال خارج می شود و قسمت هایی از پا بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرد .

در برخی بیماران هر دوی این مشکلات ممکن است وجود داشته باشد . در بیماری که دارای زخم اندام تحتانی می باشد ، پزشک باید هر دوی این موارد را مورد بررسی قرار دهد .

پزشک در صورتی که احساس کند پر شدن مویرگ های اندام تحتانی نرمال نیست و یا نبض هایی که در اندام تحتانی وجود دارند به صورت ضعیف تر از استاندارد لمس می شوند ، به بررسی دقیق تر آن می پردازد .این بررسی های کامل تر شاید نیاز به سونوگرافی داپلر و یا ام ار آنژیوگرافی ( MR Angiography ) باشد . پزشک با این روش ها می تواند به بررسی دقیق تر وضعیت عروق بپردازد. البته تست ها و روش های تکمیلی دیگری نیز وجود دارد .

همچنین برای بررسی اختلال عصب های پا تست ها و روش هایی مختلفی وجود دارد مانند استفاده از  دیاپازون و تست حسی مونوفیلامان که پزشک با این روش ها بررسی می کند که حس پا در چه شرایطی قرار دارد تا بتواند برای آینده درمانی بیمار راه حل مناسبی در نظر بگیرد .

بعد از ارزیابی اولیه اگر نیاز به بازسازی عروقی به منظور افزایش جریان خون وجود داشته باشد ، بیمار به متخصص جراح عروق و یا فوق تخصص قلب اینترونشنال ارجاع داده می شود . آنها با روش هایی مانند جراحی باز شریان ها و یا روش های آنژیوپلاستی خونرسانی را بهبود می بخشند .

برای درمان زخم ها روش های مختلفی وجود دارد . بهترین روش این است که نوع زخم و شرایط بیمار به طور کلی بررسی شود . 

مرکز درمان زخم مانیکان یکی از تخصصی ترین مراکز در زمینه درمان تروما و انواع زخم ها می باشد . جهت مشاوره با شماره 02188549154 تماس حاصل نمایید .

درمان زخم دیابتی

در این مرحله برای درمان زخم دیابتی ، باید زخم را عاری از بافت های مرده و استخوان های عفونی نمود . زیرا استخوانهای عفونی به راحتی با آنتی بیوتیک تراپی کنترل نمی شود ، مخصوصا در استخوان های بزرگ این مسئله وجود دارد .  اگر استخوان عفونی وجود نداشته باشد و بافت های مرده استخوان های عفونی زخیم شده باشد باید به طور کامل برداشته شود و زخم بستر زنده و تمیز داشته باشد .

بعد این موارد پزشک وارد پروسه پانمسان می شود که با تکنیک و وسایل متعددی که وجود دارد خیلی ازاین روش ها در جایگاه خود صحیح هستند .  در واقع یک روش کلی وجود دارد که پزشک باید از خشک شدن زیاد زخم و خیس شدن زیاد آن  جلوگیری کند و یک تعادل برقرار کند تا هر چه سریعتر پوست و بافت های زیر پوستی ترمیم شود . خشکی و خیس شدن زیاد پوست هر دو میتوانند باعث ایجاد اختلال هایی در مراحل ترمیم زخم ایجاد کنند .

طول درمان زخم دیابتی

مراحل ترمیم زخم ممکن است  چند روز تا چند ماه طول بکشد . اگر در طول درمان ، پزشک مراحل بهبودی بیمار را ملاحظه نماید باید همان روش را ادامه دهد ، ولی در صورتی که روند بهبودی به درستی صورت نگیرد باید از سایر روش های موجود برای بهبودی زخم بیمار استفاده کند .

درمان زخم دیابتی

درمان زخم دیابتی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مواردی که باید بیمار در طول این مدت به آن توجه کند عبارتند از :

  • کشیدن سیگار علاوه بر آسیب رساندن به سایر قسمت های بدن از رشد بافت های جدید جلوگیری می کند . در نتیجه روند بهبود زخم ها را کند می کند .
  • بر اساس شرایط بیمار ممکن است متخصص آنتی بیوتیک تجویز کند که برای درمان و پیشگیری از عفونت مناسب می باشد .
  • کنترل قند خون باعث سرعت بخشیدن به درمان زخم دیابتی می شود .
  • در صورت نیاز برای بیمار ویتامین تجویز می شود .
  • اندامی که دچار زخم می باشد باید حرکت داده شود .
  • بیمار باید تغذیه مناسب داشته باشد .
برچسب گذاری توسط ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 15 =